عروسی

معیارهای یه تالار عروسی مناسب واسه مراسم عروسی

امکانات تالار پذیرایی

1-نورپردازی مناسب و قشنگ
2-داشتن پارکینگ عمومی
3-داشتن جایگاه قشنگ واسه عروس و داماد
4-سرویس دهی منظم و دقیق
5-داشتن اتاق پرو لباس بزرگ واسه خانما
6-داشتن فضا با اندازه مناسب واسه رقصیدن
7-اتاق عقد تمیز و به روز
8-دی جی که با اهنگای روز و مناسب مجلس رو خوشحال نگه داره

موقعیت و دسترسی شهری تالار پذیرایی

تالار محل برگزاری جشن عروسی شما می بایست از نظر موقعیت جغرافیایی و دسترسی شهری ، وضعیت مناسبی داشته باشه. شاید مهمترین موضوع در انتخابتالار عروسی همین باشه. چرا که مهمانان شما می بایست این راه رو طی کنن و اگه دسترسی به محل برگزاری عروسی شما بنا به دلایلی مثل : ترافیک و یا واقع شدن در خارج از شهر ، مشکل باشه باعث کلافه شدن و خستگی مهمانان شما میشن. از طرفی سعی کنین تالار یا باغ محل برگزاری عروسی رو در نزدیکی آرایشگاه عروس و آتلیه عکاسی خود انتخاب کنین چرا که خود شمام می بایست این راه رو طی کنین و اگه این اماکن دور از هم باشن ، دیر در جشن خود حاضر می شید. هیچ چیز بد تر از این نیس که عروس و داماد موقع شام به جشن خود برسند.

ظرفیت سالن پذیرایی تالارعروسی

وسعت تالار یا باغ محل برگزاری جشن عروسی شما رابطه مستقیم با تعداد مهمانان شما داره. اگه تعداد مهمانان شما کم هستن ، سالن بزرگ و وسیع واسه برگزاری عروسی شما مناسب نیس چرا که مهمانان شما در اون پراکنده می شن و عروسی شما خلوت و سرد مثل اینکه. پس در صورتی که تعداد مهمانان شما کم هستن ، یه سالن کوچکتر رو واسه پذیرایی در نظر بگیرین. در ضمن درهر صورت ، از مسئول تالار یا باغ سوال کنین که در صورت لزوم صندلی اضافه واسه پذیرایی دارن یا نه؟

سقف سالن پذیرایی

سقف سالن یا تالار پذیرایی باید بلند باشه . سالنای با سقف کوتاه دلگیر هستن و مهمانان احساس خفگی می کنن. سقف تالار از نکاتیه که حتما باید در هنگام انتخاب تالار محل برگزاری عروسی ، به اون دقت کنین.

عروسی

پارکینگ تالار پذیرایی

پارکینگ یکی از مهمترین امکاناتیه که باید به اون توجه کنین. تالار پذیرایی یا باغی که جشن عروسی خودتون رو در اون برگزار می کنین حتما باید مجهز به پارکینگ واسه اتومبیلا باشه. قطعا بیشتر مهمانان شما با اتومبیل شخصی خود به عروسی شما بین و علاقه ندارن مدت زیادی رو در خیابانای اطراف به دنبال جای پارک بگردند و در آخر نگران امنیت اتومبیل خود باشن. خصوصا اگه ساکن شهرهای بزرگ و شلوغی مثل تهران هستین حتما به این ویژگی توجه کنین.

روکش صندلیا و رومیزیای تالار

در هنگام انتخاب تالار یا باغ عروسی ، به رنگ و جنس روکشا و رومیزیا توجه کنین. در ضمن حتما به مدیر تالار تاکید کنین که واسه مهمانی شما ، روکشا و رومیزیا می بایست تمیز باشن و حتی الامکان روز قبل شسته شده باشن و روی این موضوع پافشاری کنین تا متوجه حساسیت شما بشن. وگرنه ممکنه در روز عروسی شما ، بعضی از مهمانان شاهد روکشای صندلی و رومیزیایی باشن که با انواع و اقسام نوشیدنیا ، لک شده اند.

میز شام عروس و داماد

معمولا تالارهای پذیرایی ، یه میز جداگانه رو واسه صرف شام عروس و داماد در نظر می گیرند و اون رو با گل و شمع و … تزئینمی کنن. بعضی از تالارها هزینه این میز رو جداگانه محاسبهمی کنن و بعضی هم بعنوان هدیه اون رو در نظر می گیرند. به طور کلی اگه از نظر هزینه مشکلی نداشته باشین ، ایده خوبیه و می تونه شکلی رمانتیک به مجلس شما بده. ضمن اینکه در عکس و فیلم عروسی شمام ماندگار میشن.

سرویسهای بهداشتی و سایر امکانات تالار

سرویسهای بهداشتی رو فراموش نکنید. خصوصا اگه عروسی شما در فصلای سرد سال برگزار می شه حتما بررسی کنین که سرویسهای بهداشتی به اندازه کافی وجود داشته باشن و در عین الان تمیز و بهداشتی هم باشن. اضافه بر این محل سرویسا و مسافت اونا تا محل جشن هم خیلی مهمه. امکانات دیگه ای مثل اتاق بازی بچه ها ، رختکنای زنانه و … هم از نکاتی هستن که می بایست به اونا توجه کنین.

عروسی

هزینهای تالار

واسه خودتون بودجه تعیین کنین و به اون پایبند باشین. هزینهای تالار عروسی به طور معمول شامل :
” هزینه ورودی ” که یه رقم ثابت بی در نظر گرفتن تعداد مهمانانه
” هزینه غذا و پذیرایی ” که معمولا به ازای هر نفر محاسبه می شه و بستگی به تعداد مهمانان ، انواع غذا ، نوشیدنی ، پیش غذا و … داره
” هزینه گروه موزیک و سرگرمی ” در این مورد عرف اینه که حتی در صورت استفاده نکردن از گروه موزیک تالار هم از شما اخذ میشن.
” هزینه خدمات ” که معمولا درصدی از مجموع هزینه هاست که به کل هزینها اضافه می شه
” هزینه مالیات برارزش افزوده و عوارض ” که طبق قانون پرداخت اون بر عهده شماست
” هزینه تزئینات ” مثل : بادکنک آرایی ، گل آرایی و … که در صورت عدم تمایل شما ، حذف می شن
هزینه برنامهایی مثل : آتش بازی ، اسب سواری ، کالسکه سواری و … که معمولا انتخابی هستن و در صورت عدم تمایل شما از برنامه حذف می شن
معمولا محاسبه هزینها به این صورته که در هنگام عقد قرارداد ، بخشی از هزینها رو بعنوان بیعانه پرداخت و تاریخ رو رزور می کنین. حدود یه هفته قبل از مراسم، دو سوم هزینها رو پرداخت می کنین و شب عروسی ، وقتی مطمئن شدید که همه چیز مرتبه و مشکلی در ارایه خدمات نیس ، تسویه حساب نهایی رو انجام می دهید.

تست غذا و کیفیت پذیرایی تالار

متداوله که بعد از انتخاب تالار و باغ عروسی ، قبل از عقد قرارداد ، کیفیت غذا و پذیرایی توسط مشتری تست می شه. معمولا مشتری یه شب به شکل سرزده به تالار یا باغ رفته و بعد از ملاقات با مدیر تالار تقاضای تست غذا و نگاه نوع سرویس دهی رو می کنه. امکان نگاه نحوه سرویس دهی مهمانداران ، برخورد اونا با مهمانان ، نوع لباس اونا ، کیفیت ظروف پذیرایی و … از نزدیک ، به شما کمک می کنن که تصمیم نهایی خودتون رو آسون تر بگیرین.

سرکشی و بررسی نهایی تالار

حتما روز قبل از مراسم ، به تالار پذیرایی یا باغ عروسی خود سر بزنید تا مطمئن شید که همه چیز مرتبه. تمیزی روکشای صندلی و رومیزیا ، تعداد صندلیا ، نور پردازی ، تزئینات و خلاصه همه چیز رو بررسی کنین. این سرکشی و حساسیت شما ، به مدیریت تالار هم ثابت می کنه که شما نسبت به همه چیز حساس هستین و در سمت جلب رضایت شما تلاش می کنن.

لباسی که هنگام آماده شدن به تن می کنین رو فراموش نکنید.

همسرتان رو با پیام عاشقانه‌ای بر روی دستمال جیبش سورپرایز کنین.

کف کفشتان پیام عاشقانه‌ای به همسرتان بنویسید و یا از دوستان‌تون بخواهید که کف کفش‌تون واسه‌تون پیام بنویسند.

.درون حلقه‌تون پیام عاشقانه حک کنین.

عروسی

اگه پدرتان از دنیا رفتهه، تصویرش رو با خود حمل کنین.یا یه قاب تاشو به دسته گل آویزان کنین.

یا اگه بابا یا مامان همسرتان فوت کرده، تصویر اونا رو از گل روی کت ایشون آویزان کنین.

اگه یکی از عزیزان‌تون نمیتونه در مراسم شرکت کنه، براش پیامی بنویسید و با اون عکس بگیرین.

به زوجی که بیشترین مدت از ازدواجشان می‌گذرد هم اهمیت بدید و در مراسم اونا رو معرفی کنین.

اگه حیوان خانگی دارین، اونا رو هم در مراسم دخیل کنین.

در ورودی مراسم داستان عشق‌تون رو بنویسید.

از این عکسا در ماه عسلتون بگیرین.
معیارهای انتخاب آتلیه عروس
عکس و فیلم عروسی، مهم‌ترین یادگاری‌های شما از این مراسمه که تا پایان عمر براتون می‌ماند و خاطرات اون روز شیرین رو در ذهنتون زنده نگه می‌داره. راهای زیادی واسه پیدا کردن یه آتلیه عروس خوب وجود داره، از پیشنهادات دوستان و فامیل گرفته تا جست و جوی اینترنتی. بد نیس قبل از انتخاب این نکتها رو با هم مرور کنیم.

 

10سوال مهمی که باید از عکاس بپرسید
– شما با کسی که از عروسی شما عکاسی می کنن ملاقات می کنین یا با نماینده آتلیه؟
– آتلیه آلبومای نمونه ای از عروسیای قبلی که عکاسی کردند واسه ارائه دارن؟
– عکسای نمونه اونااز نوعیه که شما واسه خود تصور کردین؟
– حداقل هزینهای این آتلیه عکاسی چقدره؟
– هزینه شامل فیلم برداری هم می شه یا هزینه جداگانه داره؟
– از دستیار استفادهمی کنن( دستیار به عنوان تمرین عکاسی می کنن؟)
– برنامه روز عکاس چیه؟ (خیلی مهمه که عکاس در روز جشن شما واسه جشن دیگه ای وقت نگذاشته باشه)
— عکاس تمایلی به شنیدن حرفا و خواستهای شما دارن؟
– واسه انجام پیشنهاداتشان چی جور ضمانتی دارن؟
– چی مدت پس از جشن آلبوم عروسی آمادهه؟

آلبوم‌های عروس چند نوع هستن؟
بیشتر آلبوم‌های عروس که الان می‌بینید، در یکی از دو دسته آسون و ژورنالی قرار می‌گیرند. البته هر دوی این آلبوم‌ها می تونن در پوشش‌های زیبای چرم یا جیر با جلد‌های حرفه‌ای و قشنگ ارائه شن. اما یه تفاوت اساسی بین اون دوه. آلبوم‌های آسون که در کشور‌های اروپایی به آلبوم‌های Matted هم معروفند، معمولا توسط برنامه‌های کامپیوتری آماده طراحی می‌شن. این آلبوم‌ها طرفداران زیادی ندارن و کمتر آتلیه عکسی رو می‌بینید که اون رو به عنوان آلبوم اصلی به مشتریای نشون دهد. در این آلبوم‌ها معمولا عکس‌ها با کادر‌ها و الگو‌هایی آماده در هر صفحه از یه تا چار عکس قرار داده می‌شن و به عنوان آلبوم‌های هدیه عروس و داماد در همون شب عروسی چاپ و صحافی شده و به اونا تقدیم می‌شه. همچنین بعضی از آتلیه‌ها به عنوان خدمات جانبی به عروس و داماد‌هایی که ترجیح می‌دهند به جای آلبوم‌های گرانقیمت تک عکسهایشان رو چاپ کنن این گزینه رو که قیمت کمتری داره پیشنهاد می کنن.

بیشتر آلبوم‌های عروس که الان می‌بینید، در یکی از دو دسته آسون و ژورنالی قرار می‌گیرند. البته هر دوی این آلبوم‌ها می تونن در پوشش‌های زیبای چرم یا جیر با جلد‌های حرفه‌ای و قشنگ ارائه شن

آلبوم‌های دیگه انواع طراحی شده یا Flush-mount هستن که به آلبوم‌های ژورنالی، ژورنال عروس ایتالیایی یا آلبوم‌های مجله‌ای (magazine style) هم معروفند. این آلبوم‌های عروس از نظر طراحی هیچ محدودیتی به جز مهارت عکاس و تصور طراح اون ندارن. طراحی این ژورنال‌ها بسته به شخصی که اونا رو طراحی می‌کنه از طراحی‌هایی شبیه به همون آلبوم‌های قبلی یا صفحاتی رویایی شبیه به مجلات مد متفاوته و به همین دلیل قیمت اونا بسته به دستمزد شخصی که روی اون کار می‌کنه خیلی متغیره. یکی از نقاط مشترک بیشتر صفحاتی که به این صورت طراحی می‌شه، استفاده از عکس‌ها به شکل ترکیبیه. به طوری که کمترین لبه‌های عکس رو شامل شده و عکس‌ها به دسته ای قرار می‌گیرند که در همدیگر و در زمینه ادغام می‌شن. هر آتلیه عکس یه استایل مخصوص خودتون رو واسه طراحی‌های آلبوم‌های عروس خود استفاده می‌کنه.

مطلب مرتبط :   نکات مهم واسه راه اندازی کافی شاپ

آلبوم دستی، پرهزینه یا یه ضرورت؟
عکسایی که شما می گیرید معمولا نپخته به حساب بین ودر آتلیه با تکنیکای فتوشاپ روتوش می شن و به لحاظ روشنایی ورنگ و تناسب تنظیم می شن. عکاسان آتلیها با تکنیکای عکاسی، بازی با لنز و فضا و نور، فیگورهای مختلف، آرایش سوژها، عکسای مدلینگ که گاهی با نمونهای روز دنیا هم برابری می کنه، صورت ای متفاوت و به یادماندنی از عروس و داماد می سازند. همچنین آلبومایی که این روزها مد شده، شامل 10 برگ 30 در 60ه که مثل مجلهای مد، عکس عروس و داماد رو در صفحات آلبوم چاپمی کنن. این آلبوما حس خوشایندی در مشتری ایجاد می کنه. قیمت این آلبوما معمولا از 400هزار تومان به بالاست.

 

اندازهای پرهزینه عکسا
عکسای شما ممکنه پرتره و اسپرت باشه. همچنین واسه یه عکس بزرگ دو نفره در مقیاس 100 در 70 روی شاسی واسه نصب روی دیوار خونه باید بین 160 هزار تا 250 هزار تومان هزینه کنین. واسه چند عکس 30 در 40 یا 30 در 100 روی شاسی واسه اتاق خواب یا واسه یادگاری دادن به بابا و مامان باید بین 50 تا 100 هزار تومان بپردازید. قیمت یه آلبوم 30 در 60 ده برگی حداقل 500 هزار تومانه.

اگه عکاسی روی روتوش خیلی تاکید می کنه، دو برابر حواستان رو جمع کنین. چون روتوش بیش از حد صورت شما رو با اون همه آرایش و… خیلی مصنوعی ظاهر میده